ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 7753509
*
nr 775 3509
Pigtittare
Sent 1800-tal, Masurbjörk, höjd: 70
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 september 2012
kl 19:01:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 19:23:21
1
250 kr
2/9 22:47:55
2
150 kr
3/9 13:16:25
3
250 kr
3/9 13:16:54
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel masurbjörk pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar trä
-
5326 Handspegel
tenn. Diameter: 13,5 cm
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:34
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:25
-
5166 Spegel
1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:13
-
5164 Spegel
1960-tal, teak, 118x34 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:55
-
5388 Spegel
Rödbetsad. Höjd: 130 cm. Bredd: 90 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:43
-
1017 Spegel
Rokoko, fd spegellampett, 60x27 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:37
*
Pigtittare
nr 775 3509
Pigtittare
Sent 1800-tal, Masurbjörk, höjd: 70
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 september 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/8 19:23:21 | 1 | 250 kr |
2/9 22:47:55 | 2 | 150 kr |
3/9 13:16:25 | 3 | 250 kr |
3/9 13:16:54 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel masurbjörk pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar trä
-
5326 Handspegel
tenn. Diameter: 13,5 cm
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:34 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:25 -
5166 Spegel
1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:13
-
5164 Spegel
1960-tal, teak, 118x34 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:55 -
5388 Spegel
Rödbetsad. Höjd: 130 cm. Bredd: 90 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:43 -
1017 Spegel
Rokoko, fd spegellampett, 60x27 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:37